Komórki macierzyste pomogą pomóc osobom chorym na cukrzyce typu 1, jak wynika z wstępnych badań klinicznych.
Cukrzyca to autoimmunologiczny proces chorobowy, który doprowadza do powolnego wyniszczenia produkujących insulinę komórek β i w konsekwencji do utraty jej wydzielania. W takiej sytuacji pacjent zmuszony jest dostarczać insulinę z zewnątrz w postaci zastrzyków, kilka razy dziennie. Bez insuliny komórki nie są w stanie pobierać glukozy z trawionego pokarmu.
Insulina to pierwszy farmaceutyczny kompozyt, wytworzony metodami inżynierii genetycznej. Do jej produkcji wykorzystuje się pałeczki okrężnicy, którym wszczepia się ludzki gen odpowiedzialny za jej wydzielanie.
Naukowcom udało się uzyskać komórki endodermy trzustki z ludzkich komórek macierzystych. Komórki te odpowiedzialne są za wydzielanie insuliny. Następnie przeszczepili te komórki grupie 26 pacjentów z cukrzycą typu 1 i udało im się wykazać, że te przeszczepione komórki wydzielają insulinę. Obecnie trwa badanie kliniczne, którego celem jest zbadanie bezpieczeństwa i tolerancji oraz wykazanie skuteczności przeszczepionych komórek.
Cukrzyca typu 1 stanowi około 10% wszystkich przypadków zachorowań na cukrzycę a obecne prace naukowców dają nadzieję, że już niedługo osoby chore na cukrzycę typu 1, będą mogli przejść odpowiedni zabieg i zaprzestać podawania insuliny z zewnątrz.
Źródło i więcej informacji:
Przełom w walce z cukrzycą typu 1. Komórki macierzyste na ratunek wyspom trzustkowym
Cukrzyca: jak komórki macierzyste mogą pomóc?
Type 1 Diabetes Trial Tests Insulin-Secreting Implants Derived from Stem Cells
Źródło zdjęcia: wikipedia