Luty w krakowskim Teatrze KTO zaczął się naprawdę ciekawie. Na afiszu nowość i tytuły uwielbiane od lat.
Na początku tygodnia czeka nas maraton śmiechu z komedią Krzysztofa Niedźwiedzkiego, świetnie zagraną, pełną absurdalnego humoru i sytuacyjnego komizmu.
We wtorek i środę 8 i 9.02 o g. 19.00 na scenę KTO powrócą Magda (Elżbieta Firek) i Tadeusz (Maciej Słota) w drugiej części kultowej komedii „Stroiciel grzebieni. Akt 2” w reż. Krzysztofa Niedźwiedzkiego.
Spektakl idealny jest zarówno dla Widzów, którzy nie widzieli cz. 1, jak i dla tych, którzy chcą kontynuować przygody wraz z głównymi bohaterami.
O czym jest ich historia? Tadeusz opuszcza w urnie Podhale i wraz ze swoją żoną Magdą przenosi się w odległy rejon Polski – na Mazury. Pośmiertny rejs jachtem jest dla obojga sentymentalną podróżą i jednocześnie pełną humoru przygodą, której koniec wyznacza wciąż oddalający się horyzont. Na szlaku Krainy Tysiąca Jezior spotykają kolejne znaczące dla ich losów postaci, realnie wpływające na bieg wydarzeń. W spektaklu nie brakuje historycznych odniesień, komicznych zdarzeń, filozoficznych spekulacji i wzruszeń właściwych kochającym się ludziom, których nawet śmierć nie jest w stanie rozłączyć. „Stroiciel grzebieni. Akt 2” to spektakl rozgrywający się między tym i tamtym światem, ziemią i wodą, powagą i humorem.
W kolejnych dniach (10, 11.02 o g. 19.00) Teatr KTO powróci z jednym ze swych najważniejszych tytułów ostatniego dziesięciolecia – „Chórem sierot” w reż. Jerzego Zonia.
Mają jednakowe stroje, ciężkie buty, sztywne tornistry i skromne fryzury, działają synchronicznie i z ogromnym wyczuciem. Nie śpiewają, nie mówią, nie uśmiechają się do siebie. Spektakl „Chór sierot” w reżyserii Jerzego Zonia to pozbawiona tekstu, hipnotyzująca opowieść o samotności. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile „III Symfonia” (zwana też „Symfonią Pieśni Żałosnych”) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści, czyli dokładnie 52 minuty i 6 sekund. Tyle wystarczyło, by ukazać okrutne realia życia w sierocińcu, w którym poczucie wspólnoty ustępuje bezkresnej samotności. „Chór sierot” to niezwykle przejmująca, pełna bezradności i braku nadziei opowieść o traumie i dramacie ludzkiego życia.
Spektakl od lat prezentowany jest z powodzeniem na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą, m.in. w Teheranie, Rumunii, Lwowie, czy Prešovie.
Ten tydzień na scenie KTO zakończy kolejne przedstawieniem bez słów „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” w reż. Jerzego Zonia (sobota, 12.02 g. 19.00), inspirowanym życiem i twórczością Bohumila Hrabala.
Zoń bezbłędnie przełożył magię tego, co zwykle jest wypowiadane, na ekspresję ciała, miny i gesty. Wraz z bohaterami podążamy przez zwykłe ludzkie życie, od hucznych chrzcin przy dźwiękach akordeonu, przez niepewność towarzyszącą wyborom życiowym, ślub, aż po smutek zawarty w cichym pogrzebowym szlochu. Leniwe obrazy tętnią muzyką, którą reżyser doskonale dobrał do opowiadanych historii.
„Chór sierot” oraz „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” to to zupełnie inna jakość na lokalnej mapie kulturalnej. Bazują na uniwersalnym języku ciała i muzyki tworząc nową scenę krakowskiego teatru fizycznego, teatru tańca, ruchu i performance.
Teatr KTO
ul. Zamoyskiego 50, Kraków
Bilety: https://bilety.teatrkto.pl
Więcej o spektaklach:
https://teatrkto.pl/spektakle-stroiciel-grzebieni-akt-2/
https://teatrkto.pl/spektakle-chor-sierot/
https://teatrkto.pl/spektakle-sprzedam-dom-w-ktorym-juz-nie-moge-mieszkac/
Źródło: informacje prasowe
Źródło zdjęcia: informacje prasowe.