środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrakówProgram rezydencjalny dla naukowców w ramach programu Scholars at Risk (SAR)

Program rezydencjalny dla naukowców w ramach programu Scholars at Risk (SAR)

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie na podstawie porozumienia z dnia 20 lipca 2020 roku podjął się realizacji Programu Rezydencji SAR w ramach międzynarodowej sieci Scholar at Risk. Narażonemu na prześladowanie i represje akademikowi, Instytut Kultury Willa Decjusza oferuje bezpieczny pobyt na semestr akademicki i wsparcie logistyczne połączone z różnorodnymi działaniami promocyjno-informacyjnymi na rzecz zaangażowania naukowców akademickich w życie krakowskiej społeczności akademickiej i promocji ich działalności naukowo-badawczej w Polsce. W sieci działa 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach. Uniwersytet Jagielloński i Instytut Kultury Willa Decjusza dołączyły w 2020 do sieci jako pierwsze i na razie jako jedyne organizacje w Polsce.

Scholars at Risk (SAR)  to międzynarodowa sieć instytucji i osób, których misją jest ochrona naukowców i promowanie wolności akademickiej. Poprzez tworzenie tymczasowych stanowisk akademickich na uniwersytetach i uczelniach członkowskich, Scholars at Risk zapewnia bezpieczeństwo naukowcom znajdującym się w obliczu poważnych zagrożeń, dzięki czemu ich pomysły nie są tracone i mogą oni dalej pracować do czasu poprawy warunków i powrotu do swoich krajów. Scholars at Risk swoją działalność rozpoczęła na Uniwersytecie w Chicago w 1999 roku, a za wydarzenie inaugurujące uważa się międzynarodową konferencję, która miała miejsce rok później, w czerwcu 2000 roku.  Od tego czasu do sieci dołączyło wiele uniwersytetów, które za cel postawiły sobie zapewnienie ochrony uczonym z całego świata. W trzy lata po powstaniu SAR siedziba sieci została przeniesiona z University of Chicago do nowojorskiego kampusu New York University (NYU). Od 2005 roku, w ramach SAR zaczęto organizować „sekcje” i „sieci partnerskie” na całym świecie, budując przy tym globalną społeczność, promującą wolność akademicką i udzielającą pomocy naukowcom będącym w potrzebie.

Do tej pory Willa Decjusza przyjęła w ramach programu SAR dwoje naukowców: prof. Candana Badema – tureckiego historyka oraz turecką naukowczynię prof. Fulyę Atacan, udzielając im wsparcia i schronienia, a także umożliwiając prowadzenie działalności naukowej na UJ.

Willa Decjusza znajduje się przy ulicy „28 lipca” w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: Instytut Kultury – Willa Decjusza

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments