Jak podaje Blomberg, mieszkańcy RPA którzy zarażają się wariantem Omicron, mają o 80% mniejsze ryzyko hospitalizacji. Jeśli zostaną przyjęci do szpitala, ryzyko ciężkiej choroby nie różni się od wcześniejszych wariantów. Porównując obecne zakażenia wariantem Omicron, w stosunku do wariantu Delta ryzyko jest o 70% niższe.
Autorzy badania wzięli pod uwagę różne czynniki, jakie mogły mieć wpływ na badanie takie jak: wiek badanych, ich płeć i powtórne infekcje. Wzięto pod uwagę również wcześniejsze szczepienia i choroby współistniejące.
Jak powiedział profesor medycyny z University of East Anglia w Wielkiej Brytanii Paul Hunter, badanie jest „ważne”, należy jednak wziąć pod uwagę zniekształcenia wynikające z kwestii czasowych.
Badanie wykazało również, że osoby z omikronem mogą mieć wyższą wiremię.
Naukowcy nie potrafią jednak określić czy jest to spowodowane wyższą odpornością populacji czy wirulencją.
Bloomberg to największa na świecie agencja prasowa. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie.
Źródła: Omicron Has 80% Lower Risk of Hospitalization in South Africa
Wirulencja – „.. zjadliwość drobnoustrojów – zdolność wniknięcia, namnożenia się oraz uszkodzenia tkanek zainfekowanego organizmu przez dany typ patogenu. ..”
Wiremia: „.. Wiremia jest stanem chorobowym, w którym wirusy przedostają się do krwiobiegu, a tym samym mają dostęp do reszty organizmu. Jest on podobny do bakteriemii, stanu, w którym bakterie dostają się do krwiobiegu. Nazwa pochodzi od połączenia słowa „wirus” z greckim słowem oznaczającym „krew” (haima). W stanie pierwotnym trwa zwykle od 4 do 5 dni. ..”
Źródło zdjęcia: unsplash