Z soboty na niedziele zmieniamy czas na zimowy, który jak zwykle dostarcza sporo problemów. Ale czy to będzie już ostatnia zmiana?
Czas letni w Polsce był wprowadzany tyle razy że ciężko policzyć wszystkie ustawy od 1917 roku. Ostatnia zmianą wprowadzono w 1988 r. i obowiązuje do dziś, jednak ostatnią nie istotną dla nas zmianę, ale obowiązującą jest dyrektywa UE 2000/84/WE ustalająca zmiany czasu.
Dyrektywa nie miała żadnego realnego wpływu na zmiany czasu w Polsce, jednak poprzez jej przyjęcie Unia Europejska może poprzez inną dyrektywę zmianę czasu zlikwidować w całej wspólnocie.
Komisja Europejska w sierpniu 2018 r. pytała Europejczyków czy są za zniesieniem zmiany czasu. Wyniki ukazały się pod koniec sierpnia. Aż 80% (z 4.6mln) zagłosowało za zniesieniem zmian czasu.
Zostawimy letni czy zimowy?
Podstawowym czasem, jest czas zimowy i tak większość Europejczyków zagłosowała. Zmianę czasu na zimowy głównie obowiązują w krajach leżących na północy naszego kontynentu. Jest to spowodowane tym że, w krajach położonych na południu jak np. Grecja w zimie i tak jest znacznie dłuższy dzień niż w Polsce.
Przykładowo dziś (tj. 27. października 2018 r.) w Suwałkach dzień będzie trwał 9 godzin i 44 minuty, a na Rodos 10 godzin 50 minut.
Miejmy więc nadzieje że UE zdąży przed kolejną zmianą czasu na letni i pozostaniemy w czasie zimowym (podstawowym).