niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrakówInwestycje - technologie100 tysięcy mieszkańców w nowej dzielnicy z wieżowcami i parkiem

100 tysięcy mieszkańców w nowej dzielnicy z wieżowcami i parkiem

Urzędnicy krakowscy przygotowali plany zagospodarowania terenów Płaszowa i Rybitw. Obecnie jest to teren na którym wiele firm produkcyjnych prowadzi działalność. Są to między innymi wielkie magazyny i hurtownie oraz prywatna zabudowa.

Urzędnicy postanowili zmienić funkcje tych obszarów i zagospodarować te tereny nową dzielnicą w której zamieszkać może około 100 tysięcy mieszkańców. W nowym planie mają tam stanąć wieżowce o wysokości nawet 150 metrów. Takich wieżowców o wysokości od 90 do 150 metrów ma stanąć na obszarze nowej dzielnicy około dwudziestu. Powstaną biurowce, mieszkania wielorodzinne i przemysł wysokich technologii. Oprócz wyżej wymienionych mowa jest również o przedszkolach, żłobkach i największym parku w Krakowie. Jego powierzchnia może mieć nawet 50 hektarów. Do zagospodarowania przeznaczono teren o wielkości 677 hektarów.

Większość obszaru należy obecnie do prywatnych właścicieli.

Temat jest bardzo skomplikowany a wdrożenie całego projektu, to poważna inwestycja, która niekoniecznie będzie zgodna z tym, czego oczekują mieszkańcy. Wiele wątpliwości i zastrzeżeń ma architekt Piotr Orzeszek, właściciel pracowni architektonicznej Stvosh, która odpowiedzialna jest m. in. za realizacje z zakresu osiedli mieszkaniowych i budynków użyteczności publicznej na terenie Krakowa.

Jak dotąd nie było żadnych konkursów związanych z projektem a kierowanych do zespołów architektoniczno-urbanistycznych. Nie odbyły się również żadne konsultacje społeczne. Architekt Piotr orzeszek uważa, że decydenci nie poświęcili realizacji należytej uwagi. Uwagi proporcjonalnej do wielkości całego przedsięwzięcia.

Z planami urzędników mieszkańcy będą mogli zapoznać się od poniedziałku.

Nowe Miasto – dzielnica wieżowców / New City – a district of skyscrapers

Źródła i więcej informacji:

Źródło zdjęcia: Youtube.comNowe Miasto – dzielnica wieżowców / New City – a district of skyscrapers [WIDEO]

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments