Przyszedł do ciebie listonosz i wręcza ci pismo z sądu za potwierdzeniem odbioru. Zastanawiasz się czy odebrać? Odbierz.
Ucieczka przed rzeczywistością zapewne tylko skomplikuje twoją sytuację.
Otwórz pismo i spokojnie przeczytaj. Jeśli nie zrozumiałeś, przeczytaj jeszcze raz. Jeśli nadal nie zrozumiałeś, zostaw to na jakiś czas i przeczytaj po raz kolejny. „Na jakiś czas” – pamiętaj, że w działaniu urzędów są terminy i zazwyczaj jest o tym napisane na końcu pisma, czasami na odwrocie a czcionka jest dużo mniejsza i jest to tylko uzupełnienie pisma, zazwyczaj pomijane przy czytaniu.
Sam fakt, że jest to pismo z sądu powoduje stres.
Zapewne w treści znajdziesz określone artykuły, potocznie nazywane paragrafami.
Artykuł to zdefiniowany w określonym kodeksie numer przepisu. Paragraf to podjednostka, ale może być też jednostką podstawową – wszystko zależy jakiej części prawa dotyczy.
„.. W Polsce paragraf pełni funkcję podstawowej jednostki redakcyjnej w aktach wykonawczych (w przeciwieństwie do ustaw, w których taką jednostką jest artykuł ..” – wikipedia
Niestety bardzo często jest tak, że po przeczytaniu treści, wiele osób nadal nie rozumie wszystkiego. To przychodzi z czasem, jeśli ktoś na prawdę chce się zainteresować.
W piśmie z sądu jakie otrzymasz, na samej górze znajdziesz nazwę sądu, który prowadzi sprawę. Poniżej zaraz po nazwie sądu zazwyczaj jest numer sprawy – która ciebie dotyczy. Zwykle zaczyna się on od treści: „Sygn.akt”lub po prostu „Sygnatura akt”, jednak różnie to może wyglądać. Są pewne wzory pism, ale sądy stosują tak różne, że nie będziemy się na tym skupiać.
Ciebie interesuje sygnatura / numer sprawy i nazwa sądu!
Sygnatura jest w rzeczywistości numerem akt, związanych ze sprawą.
c.d.n…