niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBezpieczeństwoJak zastrzec swój PESEL, aby ochronić się przed oszustami?

Jak zastrzec swój PESEL, aby ochronić się przed oszustami?

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z usługi Zastrzeż PESEL, by w ten sposób uniemożliwiać oszustom zawieranie niechcianych umów, w tym np. na kredyt. Swoje dane zabezpieczyło już 2,7 mln osób, a już od 1 czerwca br. wszystkie instytucje finansowe nie będę mogły udzielać pożyczek czy podpisywać umów bez sprawdzenia Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL. W jaki sposób można zastrzec swój PESEL


Usługa jest bezpłatna i łatwo dostępna, ponadto w każdej chwili można bezproblemowo cofnąć swoją decyzję (w przypadku np. chęci podpisania umowy z bankiem), przy czym warto podkreślić, że można to zrobić na stałe lub jedynie czasowo. Najważniejszą korzyścią z zastrzeżenia swojego numeru PESEL jest to, że jeśli obywatel zabezpieczy swoje dane, a w tym czasie ktoś weźmie na niego np. kredyt, wówczas instytucja finansowa nie będzie mogła domagać się spłaty tego długu.


Zastrzec PESEL można na trzy sposoby:

– poprzez aplikację mobilną mObywatel 2.0,

– w serwisie mObywatel,

– w dowolnym urzędzie gminy.Więcej informacji o usłudze Zastrzeż PESEL można znaleźć na stronie internetowej info.mobywatel.gov.pl.
fot. pixabay.com

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments