W dniu 2 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie kwarantanny nałożonej przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego po powrocie z Egiptu. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego obowiązek kwarantanna jest niezgodny z ustawą i Konstytucją.
Sentencja:
Cytat: „.. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: S WSA Maria Zawadzka Sędziowie: S WSA Renata Czeluśniak ASR WSA Marta Kisielowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję […] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 marca 2021 r., znak […] w przedmiocie odmowy skrócenia kwarantanny I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. umarza postępowanie administracyjne, III. zasądza na rzecz skarżącej B. B. od […] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. ..”
Uzasadnienie prawne – fragment
Cytat: „.. Nie budzi zatem wątpliwości, że kwarantanna określona w przepisach rozporządzenia rozszerza zakres zastosowania kwarantanny określony w art. 34 ust. 2 ustawy o zapobieganiu chorobom zakaźnym na przypadki przekroczenia granicy państwowej. Równocześnie, należy zwrócić uwagę, że w świetle art. 52 ust. 1 Konstytucji RP, każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu, wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie (ust. 3). Zasadnie zatem wskazuje M. Florczak- Wątor, że ograniczenia wolności poruszania się nie mogą być wprowadzane aktem podustawowym (por. M. Florczak-Wątor, Komentarz do Konstytucji RP, (red.) P. Tuleja, LEX/el). Nie budzi wątpliwości, że nałożenie obowiązku kwarantanny, który wiąże się z zakazem opuszczania miejsca pobytu, stanowi ograniczenie wolności przemieszczania się określonej w art. 52 Konstytucji…”
Źródła i więcej informacji: Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpoznawał skargę B.B w związku z nałożeniem na nią kwarantanny po powrocie z Egiptu. Sędziowie jasno określili, że taki obowiązek jest niezgodny z prawem.
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych – III SA/Kr 660/21
Źródło zdjęcia: unsplash.com