niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrakówMiliardy dla Małopolski z rządowego programu inwestycji strategicznych i odznaczenia dla samorządów

Miliardy dla Małopolski z rządowego programu inwestycji strategicznych i odznaczenia dla samorządów

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach pierwszej edycji programu do naszego regionu trafiło 1 915 018 024,94 zł na 274 zadania. II edycja to jeszcze lepsze wiadomości dla Małopolski. Tym razem samorządy z naszego województwa otrzymają aż ponad 2,5 mld zł na blisko 400 zadań!

Zaledwie trzy dni temu obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego, a dziś do samorządów w Małopolsce płynie kolejna doskonała informacja o rekordowych środkach przeznaczonych na ich rozwój. Nie było w historii polskiej odrodzonej samorządności tak ogromnego wsparcia, które pozwala na realizację inwestycji w każdej gminie, każdym powiecie, każdym mieście. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacnia finansowo samorządy, przekazuje środki na rozwój. Chodzi nam o to, aby nowe inwestycje powstałaby zarówno w małych Wietrzychowicach, Łużnej, Wieprzu, Kluczach czy Chrzanowie, jak i Nowym Sączu czy Krakowie. Tego wymaga zrównoważony rozwój, który rząd Premiera Mateusza Morawieckiego realizuje w praktyce każdego dnia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Chciałbym serdecznie podziękować zarówno Panu Premierowi, naszym Ministrom, jak i Parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości. Bez ich zaangażowania w regionach tak ogromne środki rozwojowe nie trafiłyby do naszych małych ojczyzn. To oni – posłowie Prawa i Sprawiedliwości – są w stałym kontakcie z samorządowcami, mieszkańcami i widzą potrzeby lokalnych wspólnot. To posłowie Klubu Parlamentarnego PiS stali się ambasadorami lokalnego rozwoju. I co chcę podkreślić – tak dużego i szerokiego wsparcia nigdy w historii nie było. Co istotne, wiele zadań jest finansowanych w 95 procentach, co oznacza że po stronie nawet małych, biedniejszych gmin udział wkładu własnego jest na bardzo niewielkim poziomie – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwyższe dofinansowania
Wśród inwestycji z najwyższym dofinansowaniem w Małopolsce są:

  1. „Budowa kładki pieszo-rowerowej „Kazimierz-Ludwinów”” (inwestycja miasta Krakowa, dofinansowanie: 65 000 000 zł),
  2. „Obwodnica Proszowic – etap II” (inwestycja województwa małopolskiego, dofinansowanie: 61 750 000 zł),
  3. „Modernizacja i budowa infrastruktury drogowo-mostowej: budowa mostu na ul. Kamiennej, budowa i modernizacja chodników oraz oświetlenia w Nowym Sączu” (inwestycja miasta Nowy Sącz, dofinansowanie: 37 000 000 zł),
  4. „Rozbudowa dróg powiatowych nr 2169K w miejscowościach Gaj, Lusina, Libertów” (inwestycja powiatu krakowskiego, dofinansowanie: 31 448 977,62 zł),
  5. Po 30 000 000 zł otrzymają projekty:

– miasta Krakowa: „Budowa Ośrodka Ruczaj – filii Centrum Kultury Podgórze w Krakowie”,
– miasta Tarnowa: „Modernizacja infrastruktury drogowej dla potrzeb organizacji Igrzysk Europejskich 2023 r.”,
– powiatu miechowskiego: „Wykonanie infrastruktury w Parku Technologicznym w Książu Wielkim”.

Tylko do samorządu województwa małopolskiego trafi dofinansowanie w wysokości prawie 84 mln zł, powiat krakowski oraz gminy z tego terenu otrzymają ponad 192 mln zł, zaś miasto Kraków – 100 mln zł, Tarnów – 35 mln zł, a Nowy Sącz – 42 mln zł.

Odznaczenia dla małopolskich samorządowców

Dziś 8 małopolskich samorządowców otrzymało Odznaki Honorowe dla Samorządu Terytorialnego, nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wśród wyróżnionych są:

– starosta krakowski Wojciech Pałka,
– wójt gminy Polanka Wielka Grzegorz Gałgan,
– wójt gminy Koczmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski,
– wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł,
– wicestarosta limanowska Agata Zięba,
– wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek,
– burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski,
– burmistrz miasta i gminy Wojnicz Tadeusz Bąk.

Źródło, treść, zdjęcie:
25.05.2022 – Malopolska.uw.gov.pl – Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie – nadesłane z Biura Wojewody – Oddział ds. Mediów i Komunikacji Społecznej

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments