niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrakówKomunikacjaPierwsza Strefa Czystego Transportu już funkcjonuje? Mandaty również.

Pierwsza Strefa Czystego Transportu już funkcjonuje? Mandaty również.

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu obowiązuje na terenie krakowskiego Kazimierza. Od 4 maja 2022 roku, obowiązuje również obowiązek posiadania specjalnej naklejki, zezwalającej na wjazd do takiej strefy. Jeśli nie posiadasz takiej naklejki, może zapłacić mandat w wysokości 500zł.

W dniu 31 marca 2022 roku przez Ministra Klimatu i Środowiska podpisane zostało odpowiednie rozporządzenie. Według Dziennika Ustaw z 19 kwietnia 2022 r. z dniem 4 maja 2022 r. regulacje wynikające z tego rozporządzenia wchodzą w życie.

Pod koniec marca 2022r. podpisane zostało kolejne rozporządzenie, określające wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do Strefy Czystego Transportu. Pomimo tego, że strefy takie jeszcze nie obowiązują, radni miasta Krakowa postanowili nałożyć ograniczenia na obszar krakowskiego Kazimierza. Strefa Czystego Transportu na Kazimierzu, obowiązuje od 5 stycznia 2022 roku w rejonie ulicy Szerokiej i Placu Nowego.

Zebrane razem podpisane i obowiązujące już rozporządzenie, dają gminom zielone światło do tworzenia takich stref. Wygląda więc na to, że strefy takie jeszcze nie obowiązują a Kraków planuje otwarcie pierwszej takiej strefy dopiero w styczniu 2023 roku. Krakowscy radni skorzystali jednak z przepisów i
w przypadku Kazimierza, został wyznaczony obszar takiej strefy, co powoduje, że można już dostać mandat za brak odpowiedniej naklejki w wyznaczonym obszarze.

Uważajcie zatem na znaki:

Obowiązujący wzór naklejki:

Nowe naklejki na szybę od 4 maja 2022 r. Za brak 500 zł kary
Nowe naklejki na szybę od 4 maja 2022 r. Za brak 500 zł kary

Źródła i więcej informacji:

Źródło zdjęcia:

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments