niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównainne16 maja 2022 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, które znosi stan...

16 maja 2022 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, które znosi stan epidemii

Od 16 maja 2022 roku weszło w życie nowe rozporządzenie, które znosi stan epidemii. Obowiązuje obecnie „stan zagrożenia epidemicznego”.

Stan zagrożenia epidemicznego oznacza sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych. Natomiast przez stan epidemii należy rozumieć sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Od 16 maja stan epidemii przestał obowiązywać. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W rozporządzeniu zamieniono terminy: „stan epidemii” na „stan zagrożenia epidemicznego”.

Obecnie od 16 maja 2022 roku obowiązuje „stan zagrożenia epidemicznego – do odwołania na terenie całej Polski.

Cytat: „.. „Stan zagrożenia epidemicznego, a więc sytuacja z jaką będziemy mieć do czynienia od 16 maja, to  sytuacja, w której spodziewamy się, że może dojść do ponownego wzrostu liczby zakażonych i obciążenia systemu ochrony zdrowia…. Na tym etapie utrzymujemy dokładny monitoring poziomu zagrożenia epidemiologicznego. W pogotowiu są protokoły wdrożenia działań związanych ze stanem epidemicznym”, powiedział dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP PZH-PIB…”

Źródła i więcej informacji:

Źródło zdjęcia: Gov.pllicencja

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments