czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaBezpieczeństwoAmazon i 3-ci już oddział w Polsce nazywany Centrum Rozwoju Technologii -...

Amazon i 3-ci już oddział w Polsce nazywany Centrum Rozwoju Technologii – w Krakowie

Trzeci co do wielkości inwestor w Polsce. Brzmi mocno!
Centrum Rozwoju Technologii to nie jest byle oddział. To Centrum Dowodzenia, jedno z miejsc alokowania głównego algorytmu, którego działanie doprowadzi do współpracy, działania i wykładniczego rozwoju. To miejsce bardzo szybkiego postępu i analiz. To potencjał!

Amazon uruchomił oddział w Krakowie na początku tygodnia. Poza trzema obecnie Centrami Rozwoju Technologii, posiada w Polsce jeszcze 10 centrów logistycznych.

Na chwilę obecną Amazon nie będzie w krakowskim oddziale zatrudniał zbyt dużo osób, jednak z czasem połączony współpracą z Politechniką Krakowską, Akademią Górniczo-Hutniczą a w przyszłości zapewne z całym zapleczem naukowym Krakowa, wraz z młodą siłą studencką, ta niewielka ilość zatrudnionych może przemienić się w potężny konglomerat, które stanie się główną maszyną dostarczającą rozwiązania, produkty oraz stwarzającą potężny kapitał zatrudnionych. To musi być ekspansywne.

W eGospodarce.pl opublikowało fragmenty opracowania krążące w przestrzeni informacyjnej – Lipcowy Biuletyn Specjalny Ośrodka Studiów nad Wyzwaniami Cywilizacyjnymi w Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej noszący tytuł: „Amazon w Polsce i jego oddziaływanie na ład społeczny oraz instytucjonalny”. Nie został on opublikowany w internecie tak jak inne raporty tego Ośrodka.

Akademia Sztuki Wojennej, to wojskowa, publiczna uczelnia w Warszawie powstała na bazie ustawy: Dz.U. 2016 poz. 906 – USTAWA z dnia 20 maja 2016 r. o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej.
„.. Mając na uwadze istotną rolę, jaką Akademia Sztuki Wojennej odgrywać będzie w systemie przygotowania i doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego, uchwala się niniejszą ustawę przygotowującą Akademię Sztuki Wojennej do realizacji nowych zadań i wyzwań wynikających z potrzeb, wymagań i oczekiwań Wojska Polskiego, uwzględniających osiągnięcia polskiej i światowej sztuki wojennej. ..”

Zacytujemy trzy najważniejsze fragmenty, które cytuje WGospodarce.pl

1. „.. Amazon jest tak duży i silny, że może być zagrożeniem dla strategicznych interesów państwa polskiego. Firma Jeffa Bezosa dysponuje niewyczerpanym potencjałem rozwojowym, ale w Polsce może wywołać także efekty antyrozwojowe. Amazon to nie tylko potęga biznesowa, lecz gracz nie do pominięcia w rozgrywce geopolitycznej wokół Trójmorza – tak brzmią główne tezy raportu przygotowanego w Akademii Sztuki Wojennej. Miał on trafić do najważniejszych osób w państwie —czytamy na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci”…”

2. „.. Globalna skala działalności Amazona jest obecnie tak duża, że instytucje publiczne nie mają możliwości zatrzymania wszystkich negatywnych wpływów koncernu na społeczeństwo. Mogą jednak podejmować próby moderowania i regulowania obecności Amazona na swoim terenie poprzez narzędzia prawa pracy i ochrony danych osobowych —odpowiadają autorzy analizowanego w tygodniku „Sieci” raportu zespołu prof. Zybertowicza. ..”

3. „.. Przede wszystkim Polska powinna maksymalnie zaangażować się w unijne prace nad dyrektywami o usługach cyfrowych, rynkach cyfrowych i sztucznej inteligencji. Ponadto trzeba postawić na koordynację, bo działając w pojedynkę, organy administracji publicznej, m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji oraz prezesi UODO, UKE czy UOKiK, są bez szans w walce o prawa Polaków w przestrzeni cyfrowej i gospodarczej. Kolejny postulat to „wprowadzenie centralnego rejestru działań lobbingowych w zakresie lobbingu regulacyjnego na wzór unijnego rejestru służącego przejrzystości”. Zdaniem autorów raportu warto przemyśleć „odważniejsze działania w zakresie kontroli w obszarach, które nie mają jasnych regulacji” —czytamy w artykule „Gdy firmy przejmują rolę państw”. ..”

To trzy z najważniejszych punktów, które powinno się wziąć pod uwagę, ale nie wszystkie jakie raport zawiera. Dwa kolejne znajdziecie w źródle Wgospodarce.pl cytującym Akademię Sztuki Wojennej w artykule: Czy Polska zagra twardo z Amazonem?.

To bardzo poważne kwestie i powinno się obowiązkowo przeanalizować a Amazon uwzględnić jako priorytetowy w logistyce polskiej gospodarki globalnej.

Idąc dolej w poszukiwaniach zagrożeń ze strony tak potężnej korporacji, warto zwrócić uwagę na spór Amazonu z Komisją Europejską. W 2020 roku The Guardian opublikował informacje o tym, że europejski oddział Amazon nie zapłacił ani grosza podatku CIT od osób prawnych na terenie Luxemburga, co przy podanej kwocie przychodów ze sprzedaży, jakie Amazon zarobił w roku 2020 czyli 44 miliardy euro – na pewno jest sporą sumą. Amazon twierdzi, że pomimo tak dużych przychodów w Europie, w Luxemburgu nie zarobił nic.

Pojawiały się również oskarżenia o łamanie zasad konkurencji opisany w artykule „Amazon na celowniku …(…) ..” i inne oskarżenia.

Rynek Książki opisał w październiku wątek, który stanowi kontynuację związaną z raportem, bo w zasadzie opracowanie o którym mowa, uznać należy za raport wojskowy a nie jakieś tam zwykłe opracowanie. 8 października pojawiła się publikacja, mówiąca o tym, że w najbliższym czasie „.. odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Służb Specjalnych na temat zagrożeń bezpieczeństwa gospodarczego Polski. Wygląda na to, że jednym z tematów spotkania będą wnioski z powstałego w Akademii Sztuki Wojennej i przedstawionego organom administracji publicznej raportu dotyczącego wpływu firmy Amazon na Polskę ..” – podaje serwis wpolityce.pl. Według Rynku Książki, raport ten otrzymały najważniejsze osoby w administracji publicznej.

Komisja Europejska zając się ma zagrożeniami dla suwerenności i bezpieczeństwa państwa. Takie zagrożenia mogą generować nie tylko podmioty państwowe, ale też niepaństwowe. Podmioty które mają swoje interesy, nie zawsze zgodne z interesami Rzeczypospolitej Polskiej.

Lucyna Chwatowskia, dyrektor odpowiedzialna za rozwój Alexa Text-To-Speech w skali globalnej twierdzi, że Kraków to jest miasto, w którym rozwój technologii postępuje bardzo szybko i dynamicznie, co ma spore znaczenie zarówno w europejskim jak i ogólnoświatowym rynku technologicznym.

Obecnie Amazon posiada trzy Centra Rozwoju Technologii i wszystkie trzy ulokowane są w dużych i strategicznych od strony zasobów naukowych miastach. W Gdańsku, w Warszawie i od teraz w Krakowie w budynku Fabryki Kart prowadzonej przez FishEyeProperties.pl, jednej z firm zajmujących się od 70 lat produkcją gier karcianych, która zajmuje się również wynajmem własnych nieruchomości, między innymi na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzona została w 1998 roku. Zgodnie z wymogiem ustawowym, powstanie SSE poprzedzone zostało akceptacją Rady Miasta Krakowa, wyrażoną w Uchwale LXXXVII/851/97 z dnia 27 sierpnia 1997 r. z późn. zm.

Początkowo powierzchnia SSE obejmowała 66 hektarów rozmieszczonych w 3 podstrefach na terenie Krakowa. W 2019 r. krakowska SSE liczyła już 36 podstref znajdujących się na obszarze 35 gmin województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego, obejmując obszar ponad 949 hektarów. Według przepisów każda nowa inwestycja realizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zezwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lub 15 lat. To bardzo długi czas, biorąc pod uwagę tak szybkie zmiany technologiczne na Świecie, z jakimi mamy obecnie do czynienia.

Podczas otwarcia Centrum Rozwoju Technologii Amazon przekazał granty Fundacji Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery przy Politechnice Krakowskiej. Granty otrzymał również działający przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – Electrical Engineering and Computer Sciences Students’ Club (EECSS).

Amazon to największy amerykański pracodawca. Trzeci co do wielkości amerykański inwestor w Polsce.

Podsumowując wszystkie watki, na pewno warto zastanowić się nad tym, jak wpływ może mieć każdy z nas, na zachowania tak dużej korporacji, aby służyła wszystkim i nie wykorzystywały zasobów ludzkich tylko je wspierała. To wielka korporacja zajmująca się handlem elektronicznym w relacjach B2C (eng: Business to consumer) i zajmuje się w całości: przygotowaniem ofert, przygotowaniem zamówień, potwierdzaniem zamówień, płatnościami, realizacją transakcji, wystawianiem dokumentów związanych z realizacją transakcji i marketingiem, co daje spore możliwości wszystkim tym, którzy chcą działać, mają inicjatywę, dobre pomysły. To potężny dostawca narzędzi i możliwości, które można wykorzystać i zagospodarować, w ramach własnych potrzeb, inwestycji i wytwórczości.

Z drugiej strony oskarżana o łamania praw pracowniczych, inwigilację, związki ze służbami siłowymi, sprzeniewierzanie się oryginalnej misji i deklaracjom. Dostarcza organom ścigania narzędzi do nadzoru rozpoznawania twarzy. Nawiązała partnerstwo w zakresie przetwarzania w chmurze z CIA. Oskarżana również o niekorzystnie oddziaływanie na środowisko, nadanie niskiego priorytetu warunkom magazynowym dla pracowników, zdalnie usuwać treści czy cenzurę, przyjmowanie dotacji publicznych, dążenie do opatentowania technologii 1-Click czy angażowanie się w działania antykonkurencyjne i dyskryminację cenową.

To nie wszystkie możliwości jakie niesie za sobą ekspansja Amazonu, ale też nie wszystkie zarzuty jakie pojawiły się wobec tego giganta. Więcej informacje można znaleźć w sieci.

Czas pokaże czy Polska wykorzysta wszystkie możliwości, czy bezmyślnie da się wykorzystać.

Źródła i opracowanie na podstawie:

• WirtualneMedia.pl – Amazon otworzył w Krakowie centrum rozwoju technologii. Zatrudni ponad 200 osób
• TVP 3 – Amazon otworzył centrum rozwoju technologii; zatrudni ponad 200 osób
• Krakow.pl – Centrum Rozwoju Technologii Amazon już otwarte
• Dziennik Ustaw Dz.U. 2016 poz. 906USTAWA z dnia 20 maja 2016 r. o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej
• WPolityce.pl – W „Sieci”: Czy Polska zagra twardo z Amazonem?
• Oficjalna strona Wojska Polskiego – Akademia Sztuki Wojennej
• BusinessInsider.com.pl – Amazon na celowniku Komisji Europejskiej. Ruszyło dochodzenie
• The Guardian – Amazon had sales income of €44bn in Europe in 2020 but paid no corporation tax
• BusinessInsider.com.pl – Europejska filia Amazona nie zapłaciła ani grosza podatku CIT. „Niestety nie mieliśmy zysków”
• Rynek-Ksiazki.pl – Komisja zajmie się raportem dotyczącym Amazona?
• WPolityce.pl – Komisja o zagrożeniach gospodarczych Polski. W tle raport dotyczący Amazona?
• BIP Kraków – Polska Strefa Inwestycji – Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE)
• Krakowski Park Technologiczny – Polska Strefa Inwestycji
• Fabryka Kart – Biurowiec i wynajem w Krakowie
• LifeinKrakow.pl – Amazon otworzył swoje Centrum w Krakowie. Szuka pracowników
• Frontline PBS – Amazon Empire: The Rise and Reign of Jeff Bezos (full film) | FRONTLINE
• RzeczPospolita.pl – Amazon w Polsce – co to oznacza dla małych i średnich firm?
• Biuro Prasowe – Amazon
• Wikipedia – Amazon

Źródła zdjęć: wikipedia

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments