piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrakówKomunikacjaUrząd Miasta Krakowa został sygnatariuszem Karty Różnorodności

Urząd Miasta Krakowa został sygnatariuszem Karty Różnorodności

Urząd Miasta Krakowa został sygnatariuszem Karty Różnorodności. UMK ogłosił, że z dniem 17 maja 2022 roku przystąpił do inicjatywy międzynarodowej, której celem między innymi jest promowanie różnorodności i równych szans w zatrudnieniu, bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność, religię czy pochodzenie etniczne. Specjalne „programy różnorodności” mają za zadanie pomóc organizacjom, instytucjom i firmom z szybkimi zmianami demograficznymi na lokalnym rynku konsumenckim w taki sposób, aby usprawnić wszystko w miejscu pracy i wpłynąć pozytywnie na wzajemne zrozumienie, pomimo różnic jakie wszyscy reprezentujemy. Przeciwdziałanie mobbingowi, dyskryminacji w miejscu pracy, równość wynagrodzeń, dostęp do pracy, awansy, szkolenia czy promocja różnorodności, to zobowiązania sygnatariuszy (przedsiębiorstwa / instytucji publicznej), które dobrowolnie mogą przystąpić do inicjatywy, składając pisemne zobowiązanie.

Głównym celem jest implementacja zasad równego traktowania i budowa różnorodnych środowisk pracy, otwartych i różnorodnych z podkreśleniem, iż prawa człowieka i równe traktowanie, to prawa fundamentalne.  Zobowiązania wynikające ze złożonej deklaracji nie mają podstawy prawnej a przestrzeganie ich monitorowane jest przez samych sygnatariuszy.

Sam pomysł stworzenia takiej karty powstał we Francji w 2004 roku w raporcie francuskiego Institut Montaigne, gdzie na jego podstawie 22 października 2004 roku, trzydziestu trzech sygnatariuszy podpisało Karta Różnorodności Korporacyjnej (fr. Charte de la diversité en entreprise). Od tamtego momentu, wiele państw podpisało podobne deklaracje.

Taką Kartę Różnorodności przyjęto także w Polsce a inicjatorem powstania polskiej wersji Karty Różnorodności było Forum Odpowiedzialnego Biznesu wspólnie z ówczesnymi partnerami strategicznymi. Przeprowadzono szereg konsultacji z przedstawicielami organizacji reprezentujących różne grupy społeczne narażone na dyskryminację oraz konsultacje z przedstawicielami administracji czy biznesu.

Wszystkie podjęte kroki wraz z konkretnym działaniem jakie poczyniło Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zaowocowały powstaniem polskiej wersji Karty Różnorodności.

Urząd Miasta Krakowa przystąpił do międzynarodowej inicjatywy jaką jest Karta Różnorodności w dniu 17 maja, zobowiązując się m.in. do tworzenia atmosfery i kultury organizacyjnej zapewniających szacunek dla różnorodności oraz wypracowanie i wdrożenie polityki równego traktowania w magistracie.

Treść Karty Różnorodności, deklaracje i zobowiązania, historię i założenia znajdziecie na oficjalnej stronie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które sprawuje pieczę nad tą inicjatywą. Na oficjalnej stronie znajdziecie również informacje, jak zostać sygnatariuszem, dowiecie się dlaczego warto zostać sygnatariuszem oraz znajdziecie informacje o innych projektach, realizowanych w ramach idei Karty Różnorodności.

Źródła i więcej informacji:

Źródło zdjęcia: OdpowiedzialnyBiznes.plForum Odpowiedzialnego Biznesu – nadesłane na prośbę redakcji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments