niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaRegionalneOtwarcie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Niedźwiedziu w gminie Słomniki

Otwarcie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Niedźwiedziu w gminie Słomniki

Do tej pory uczyli się w zabytkowym Pałacu Wodzickich z przełomu XVIII/XIX wieku. Ale od dziś wszystko się zmieni. To zupełnie nowy etap i nowa jakość. Po wielu latach starań uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Niedźwiedziu doczekali się nowego budynku. 15 oddziałów, 17 nowoczesnych sal lekcyjnych dla 300 uczniów – krótko mówiąc komfortowe warunki na miarę XXI wieku. W uroczystym otwarciu nowej szkoły uczestniczył dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tuż po mszy świętej w intencji uczniów i nauczycieli – odprawionej w znajdującym się obok kościele – uroczystość przeniosła się do nowego budynku. Po powitaniu zgromadzonych gości nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i oficjalne otwarcie Szkoły. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów.

Rządowe wsparcie dla edukacji

Nowy budynek powstawał od jesieni 2019 r. do lutego 2022 r. Koszty budowy i wyposażenia to 21 209 210,49 zł. Na cel ten gmina Słomniki pozyskała środki zewnętrzne z różnych źródeł, w tym z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 4 130 328,00 zł.– Gratuluję determinacji, której owocem jest nowy budynek Szkoły. Środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych bardzo pomagają samorządom w realizacji takich zadań – często opartych na montażu finansowym. Ostatnie dni przyniosły małopolskim samorządom doskonałe wiadomości. Oto z II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w naszym województwie szansę realizacji otrzymało blisko 400 projektów! Do gminy Słomniki trafi blisko 10 mln złotych na dwa zadania: remont dróg oraz na kolejną inwestycję w edukację, tzn. modernizację Zespołu Szkół w Waganowicach poprzez budowę boiska sportowego wielofunkcyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rozbudowę budynku szkoły – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Trzeba powiedzieć, że takich inwestycji oświatowych będzie w Małopolsce – dzięki II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych – znacznie więcej. M.in. zostanie rozbudowana Szkoła Podstawowa w Śledziejowicach w powiecie wielickim – ta inwestycja otrzymała dofinansowanie aż 15 mln zł. W miejscowości Gródek w powiecie nowosądeckim wybudowana będzie szkoła podstawowa z salą sportową, na co polski rząd przeznaczył 10,4 mln zł. Na liście zadań jest szereg remontów i termomodernizacji budynków szkół. Myślimy o przyszłych pokoleniach, dlatego robimy wszystko, aby uczniowie mieli odpowiednie warunki do nauki i mogli się prawidłowo rozwijać. To są właśnie strategiczne inwestycje lokalne: inwestycje w oświatę i edukację – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Laboratoria przyszłości i marzeń

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wizytował w Szkole w Niedźwiedziu również nowe pracownie, które zostaną wyposażone w elementy zakupione dzięki rządowemu programowi „Laboratoria Przyszłości”.

– Gmina Słomniki jako organ prowadzący szkoły podstawowe złożyła w 2021 r. 6 wniosków dla swoich szkół i otrzymała wsparcie w ramach „Laboratoriów Przyszłości – edycja I” w  łącznej kwocie 419 800,00 zł. Do Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu trafiła kwota 70 000 zł na zakup sprzętu, dzięki któremu zajęcia szkolne będą atrakcyjne i ciekawe. To przykład „Laboratorium Przyszłości” – laboratorium marzeń, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje i talenty. Ten sprzęt, który tutaj widzimy, poszerza horyzonty, uczy kreatywnego rozwiązywania problemów, pracy zespołowej. Właśnie tak działają fundusze rządowe! – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

01.06.2022 – Malopolska.uw.gov.pl – Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie – nadesłane z Biura Wojewody – Oddział ds. Mediów i Komunikacji Społecznej

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments